Rusya’da doping skandalı!

Doping  Rusya'da doping skandalı! Doping

Rusya, büyük bir doping skandalı ile çalkalanıyor. Almanya’da yayınlanan bir belgeselde Rus atletlerin yüzde 99’unun doping yaptığı öne sürüldü. Belgesele göre Rus yetkililer de atletlerle işbirliği içinde…

“Gizli doping dosyası: Rusya nasıl şampiyonlar üretiyor” adını taşıyan belgesel gündeme bomba gibi düştü.

Belgeselde, Rusya’nın Doğu Almanya tarzı bir doping programı yürüttüğü öne sürülüyor. İddialar son derece ciddi. Belgesele göre Rus atletlerin yüzde 99’u doping yapıyor. Atletler, kazançlarının yüzde 5’ini Rus yetkililere vererek test sonuçlarının pozitif çıkmasının önüne geçiyor.

* * *
ÜYE OL 600 TL BONUSU AL!
Günün Bankosu ziyaretçilerine SüperBahis‘ten % 100 BONUS!
Tıkla, Kayıt ol, bonusu kap!
* * *

Üstelik örtbas ve rüşvet operasyonunun içinde sadece Rus yetkililer değil; Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin çalışanları da var. Belgeselde, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda 800 metrede altın madalya kazanan Marina Savinova’nın da gizli kamera ile çekilmiş itirafları yer alıyor.

Kameraya alındığından habersiz Savinova doping yaptığını itiraf ederken, Chicago Maratonu’nu kazanan Liliya Şobukova da doping testi sonuçlarının hasır altı edilmesi için Rus yetkililere 450 bin euro rüşvet verdiğini söylüyor.

Yetkililerin ünlü atletlerin test sonuçlarını kararttığı; buna karşılık adı pek bilinmeyen atletlerin günah keçisi olarak öne çıkarıldıkları belirtiliyor. Belgeselde konuşan eski disk atmacı Evgenia Peçerina, “Atletlerin yüzde 99’u doping yapıyor. İstediğiniz her türlü doping maddesini kolayca bulabilirsiniz” diyor.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin son verilerine göre halen 67 Rus sporcu doping yaptıkları gerekçesiyle men cezası çekiyor. Ancak belgesele göre bu buzdağının sadece görünen yüzü. Dünya Anti-Doping Ajansı WADA, belgeseldeki iddiaları çok ciddiye aldıklarını ve kapsamlı bir soruşturma başlatacaklarını duyurdu.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği de son iddialar ışığında soruşturma açmaya hazırlanıyor.

 

Kategori: HaberlerRusya

Etiketler:

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Yorumlar kapatıldı.